Maria Jełowicka
50 lat przygody z nitką
Wystawa w Galerii DAP3 w dniach 30 sierpnia – 22 września 2024 roku
Wernisaż o godz. 17:30 w piątek 30 sierpnia 2024 roku
www.owzpap.pl/wystawy/maria-jelowicka-50-lat-przygody-z-nitka/
Tkaniną artystyczną Maria Jełowicka zajmuje się od 1974 roku. W roku 1998 zmodernizowała sposób układania osnowy, co pozwoliło na tkanie obrazów trójwymiarowych. Jest członkiem ZPAP-u od 2001 roku. Uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych, w tym w Ogólnopolskich Wystawach Miniatur Tkackich w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (2001, 2013) oraz w wystawach towarzyszących WT Kowary w latach 2004-2017. W 2001 roku tryptyk ułożony z miniaturek został przyjęty na wystawę w CMW w Łodzi.. Zorganizowała 36 wystaw oraz brała udział w ponad 90 wystawach zbiorowych. Jej prace znajdują się kolekcjach w Polsce, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech i Kanadzie.
Aldona Jabłońska-Klimczak
Ludzie wśród zwierząt
kuratorka: Sylwia Szymaniak (Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej)
Wystawa w Galeriach DAP1 i DAP2 w dniach 30 sierpnia – 10 września 2024 roku
Wernisaż o godz. 18:00 w piątek 30 sierpnia 2024 roku
www.owzpap.pl/wystawy/jablonska-klimczak-ludzie-wsrod-zwierzat/
Aldona Jabłońska-Klimczak w swoich pracach zastanawia się nad antropocentryczną perspektywą postrzegania świata. Wychodzi poza tradycyjne myślenie, które przez wieki kształtowało zachodnią filozofię i naukę, gdzie człowiek był postrzegany jako istota wyjątkowa, odmienna od zwierząt ze względu na posiadanie duszy i rozumu. Surrealistyczny, wyimaginowany świat harmonii współżycia ludzi i zwierząt prezentowany w malarstwie Aldony Jabłońskiej-Klimczak pokazuje nadzieję na lepszy świat, który wciąż my, ludzie, możemy współtworzyć.
Ewa Mitera
Cloudscapes / Obrazy chmur
kuratorka wystawy: dr Shih Mei Lee
Wystawa w Galerii Lufcik dniach 30 sierpnia – 22 września 2024 roku
Wernisaż o godzinie 18:30 w piątek 30 sierpnia 2024 roku
www.owzpap.pl/wystawy/ewa-mitera-cloudscapes-obrazy-chmur/
Malarstwo Ewy Mitery poświęcone jest głównie tematom krajobrazu, fenomenom przyrodniczych zjawisk meteorologicznych, to przemiennie obrazy realistyczne i abstrakcyjne z przywołaniem motywu. Obrazy chmur są ideą materializacji niematerialnego, malowane z pamięci i wrażenia. Chmury są niepowtarzalne, uniwersalne, boskie, w wiecznym ruchu, widoczne, ale nieuchwytne, nieustannie zmieniając swój kształt, formę, argument, nieobciążone pamięcią, zachęcające różnorodną interpretację, generatory wyobraźni, oniryczne. – dr Shih Mei Lee.
Więcej o kulturze i sztuce znajdziecie tutaj.