Co możemy zrobić jako rodzice, by zapobiec uzależnieniu naszego dziecka?
Poniżej kilka sposób na odzwyczajenie dziecka od urządzeń mobilnych.
Czym jest fonoholizm?
Fonoholizm to uzależnienie od używania telefonu komórkowego, które stanowi realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dla naszych dzieci. Zbyt częste korzystanie ze smartfonu prowadzi do uzależnienia oraz utraty kontroli, kiedy i gdzie korzystamy z internetu. Osoba z tym nałogiem nie może się obyć bez swojego telefonu i ciągle po niego sięga, zerka w ekran wyczekując na wiadomość od kolegi czy koleżanki. Ten stan może prowadzić do społecznej izolacji oraz zaniedbywania bliskich osób, nauki czy pracy, a w najgorszym przypadku nawet nie dbania o higienę osobistą czy o własne zdrowie.
Osoby urodzone po 1995 roku należą do pokolenia sieci i pokolenia szklanych ekranów. Dzieci i młodzież z tego grona spędzają bardzo dużo czasu w świecie wirtualnym, gdzie szukają rozrywki, kontaktu z innymi, uwagi czy wzajemnego zrozumienia. Świat wirtualny stopniowo zaczyna pochłaniać coraz więcej uwagi dziecka i jest nierozłącznym elementem jego codziennej egzystencji.
Pierwsze symptomy uzależnienia, na które warto zwrócić uwagę:
• odczuwanie dyskomfortu i niepokoju w konieczności odłożenia urządzenia na bok;
• częste sprawdzanie powiadomień i ulubionych stron;
• napady agresji i płaczu w przypadku braku możliwości korzystania z telefonu;
• izolacja od rówieśników, rodziny;
• zaniedbywanie obowiązków domowych i szkolnych;
• problemy z koncentracją i snem;
• ukrywanie przed innymi korzystania z telefonu;
• depresja.
Brzmi znajomo?
Kilka sposobów, by odzwyczaić dziecko od urządzeń mobilnych i zmienić jego nawyki
Jeśli twoje dziecko ma któryś z wyżej wymienionych objawów, powinna się nam zapalić czerwona lampka. Nie odwlekajmy w czasie z podjęciem działań, by wesprzeć nasze dziecko, tylko szybko reagujmy, by zminimalizować szkody, jakie niesie za sobą uzależnienie.
Kontroluj czas
Rodzicielstwo stawia przed nami wiele wyzwań, ważne jest, by zwrócić uwagę, ile czasu nasze dziecko każdego dnia poświęca na wirtualny świat. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile czasu dzieci są w sieci. Zacznij kontrolować czas.
Ustalcie limit dzienny
W relacji z dzieckiem bardzo ważny jest dialog. Ustalcie wspólnie dzienny limit korzystania z komórki (uzależnione od wieku), by jednocześnie dać dziecku przestrzeń do korzystania ze smartfonu, ale jednocześnie by być spokojnym, że jest to bezpieczny czas, który pozwoli na jego prawidłowe funkcjonowanie w realnym świecie.
Zasady korzystania z telefonu
Kluczowe jest, by w telefonie naszego dziecka znajdowały się niezbędne dla niego aplikacje czy narzędzia. Ustalcie z jakich aplikacji i w jakich godzinach dziecko może z nich korzystać i są dla niego bezpieczne, a kiedy nie jest to dozwolone. Przykładowe zasady:
• podczas posiłków nikt nie korzysta z telefonu;
• nie zabieramy telefonu do toalety czy łazienki;
• nieużywanie komórki/tableta godzinę przed snem;
• podczas wykonywania obowiązków lub nauki odłóż telefon w drugim pokoju.
Wyłącz powiadomienia
Nic tak nie odciąga naszej uwagi jak wyskakujące powiadomienia na ekranie telefonu. Aż korci, by zobaczyć, co tam się pojawiło. Social media jak Facebook, Instagram, Tik-Tok, YouTube to obecnie najpowszechniejsze aplikacje używane przez młodzież. Poza nimi są gry, komunikatory, które przyciągają uwagę dzieci. Wyłączenie powiadomień sprawi, że uwaga naszego dziecka nie będzie odwracana w ich kierunku i nauczy korzystać je wtedy, gdy tego potrzebują.
Rozmowa zamiast komunikatora
Coraz częściej nasze pociechy korzystają z wszelakich komunikatorów do budowania relacji z rówieśnikami czy rozmów. Wolą zostać w domu i pisać wiadomości niż wyjść i spotkać się z kolegą czy koleżanką. Naucz od małego dziecko, że sms czy krótka wiadomość na komunikatorze służy do przesłania krótkich i ważnych informacji, gdy nie ma przestrzeni do bezpośredniego spotkania, a ważne dla nas rozmowy należy przeprowadzać face to face. To procentuje w nawiązywaniu znajomości i zbliża ludzi do siebie.
Poświęć mu trochę uwagi
Wiele dzieci ucieka w świat wirtualny z powodu braku zainteresowania ze strony najbliższych. Żyjemy w pędzie i często brakuje czasu na wszystko, a zwłaszcza na czas dedykowany dla naszych dzieci i siebie samych. Postarajmy się wprowadzić w wasze rodzinne życie kilka rytuałów, które będą odbywać się cyklicznie w określone dni tygodnia, jak np. niedzielny seans filmowy w waszym domu, całą rodziną z miską popcornu. Wspólny spacer czy wyjście na rower w sobotę lub wieczór z planszówkami lub karaoke, w zależności co lubicie robić w wolnym czasie. Jest cała masa rzeczy, jakie możecie robić wspólnie z waszymi dziećmi, a co będzie jednocześnie czasem kreatywnym, budującym i zacieśniającym wasze rodzinne więzi, ale co najważniejsze – czasem bez szklanego ekranu.
Daj dziecku dobry przykład
To chyba najważniejszy aspekt wsparcia dziecka w procesie poznawczym, jak i nauki zdrowego korzystania z urządzeń mobilnych i wprowadzania dobrych nawyków u naszych pociech. Dzieci są świetnymi obserwatorami, biorą przykład z nas – dorosłych. Dlatego tak ważne jest, by dawać im dobry przykład. Pokazać, że na wszystko jest czas. Obowiązki, czas z rodziną, znajomi, pasje i czas dla siebie. Rodzic spędzający całe popołudnie czy wieczór z głową w telefonie, nie jest dobrym przykładem . Poobserwujcie się wzajemnie, wielu dorosłych nie ma świadomości, że sami mają już kłopot z odłożeniem telefonu na bok i uczestniczeniem w codziennym życiu swojej rodziny.
Profilaktyka
Nie bez powodu mówi się, lepiej zapobiegać niż leczyć. Wyżej wymienione przykłady to kilka z wielu możliwości, by zapobiec uzależnieniu naszego dziecka i jednocześnie – by nauczyć je mądrego korzystania z nowych technologii, których jest i będzie coraz więcej. Od małego rozmawiajmy i uczmy dzieciaki, do czego służy telefon, jakie ma funkcje i jak z niego korzystać. Świadome wprowadzenie dziecka w świat wirtualny i ustalenie zasad od początku, gdy nasze dziecko otrzyma swój pierwszy telefon czy tablet jest bardzo ważny i pozwoli nam na wyznaczenie granic jego używania.
Wspierajmy nasze dzieci w budowaniu prawdziwych, realnych relacji z innymi rówieśnikami, zachęcajmy do rozwijania ich pasji i kreatywnego spędzania czasu poza ekranem monitora. By nasze dzieci mimo wielu relacji online, w prawdziwym życiu nie były i nie czuły się samotne, bo żadna wirtualna relacja nie zastąpi prawdziwej.
Niezwykle ważna jest tu nasza rola, jako rodzica – obserwujmy swoje dzieci, ich zachowania, ich plan dnia. Jeśli to trudne, posłużmy się aplikacjami do kontroli z jakich aplikacji i w jakim czasie korzysta nasze dziecko podczas naszej nieobecności i na bieżąco reagujmy. Musisz jako rodzic mieć kontrolę nad tym, co robi twoje dziecko w sieci, by je móc chronić przed niebezpiecznymi i szkodliwymi materiałami czy uzależnieniem.
Jeśli uważasz, że wprowadzone zmiany nie są wystarczające i trudno ci porozumieć się z dzieckiem bez krzyków i płaczu – nie czekaj ! Zgłoś się o pomoc do specjalisty.
Życzę wam pięknego i dobrego czasu w realnym świecie bez telefonu!
Ściskam
Anka
Źródła:
https://akademia-dojrzewania.pl/artykuly/rodzice/uzaleznienie-od-telefonu-jak-pomoc-dziecku
https://portal.abczdrowie.pl/fonoholizm
10 sprawdzonych pomysłów jak odzwyczaić dziecko od urządzeń mobilnych
Więcej o psychologii znajdziecie tutaj.