Przesiądź się na rower!

Przesiądź się na rower!

Jest wiele powodów, dla których warto wsiąść na rower, a wiosenna aura zdecydowanie temu sprzyja.  Jazda na rowerze to świetna rozrywka, niezbyt obciążające ćwiczenia fizyczne i dbałość o środowisko naturalne w jednym.Poza tym nie wymaga wielkich umiejętności i skomplikowanego sprzętu: wystarczą dwa kółka i chęć do jazdy.

Jazda na rowerze bez wątpienia ma wiele zalet i pozytywnie wpływa na wiele aspektów życia.

Najistotniejsze korzyści przesiadki na rower:

Poprawa zdrowia

Przede wszystkim jest bardzo korzystna dla naszego zdrowia. Zmusza organizm do wysiłku, dodaje energii i pobudza krążenie. Polecana jest więc szczególnie osobom, które mają problemy z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą czy nadwagą. Wzmacnia mięśnie, zwłaszcza nóg, brzucha, pleców. Dużo korzyści przynosi stawom kolanowym ijest często polecana osobom, które cierpią z powodu zmian zwyrodnieniowych. Spokojne pedałowanie jest ważnym elementem rehabilitacji kolan, ponieważ przyspiesza regenerację uszkodzonej chrząstki, poprawia zakres ruchomości stawu i stabilizuje go. Jazda na rowerze wzmacnia serce, poprawia krążenie, pozytywnie działa na płuca. Przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów i jest świetną profilaktyką żylaków.

Zgrabna sylwetka

Rower to dobry sposób na utrzymanie zgrabnej sylwetki. W zależności od tempa jazdy i ukształtowania terenu podczas jazdy możemy spalić od 300 do 600 kcal. Oznacza to, że regularnie pedałując można łatwiej odpracować drobne grzeszki żywieniowe.

Przy odpowiedniej diecie jest to również doskonała pomoc w odchudzaniu i bezpieczny trening całego ciała. Jazda rowerem zmniejsza cellulit, kształtuje łydki, pośladki i uda. Strata kalorii na rowerze to sama przyjemność.

Redukcja stresu i endorfiny

Jazda na rowerze umożliwia przebywanie na świeżym powietrzu, cieszenie się naturą, otoczeniem i pogodą. Jak każdy wysiłek, powoduje wyrzut endorfin, czyli hormonów szczęścia. Po przejażdżce czujemy się radośni, przyjemnie zmęczeni i odprężeni. Regularnie jeżdżąc łatwiej poradzimy sobie z codziennym stresem i… polepszymy jakość naszego snu. Warto też od czasu do czasu wybrać się na dłuższą wyprawę. Taka kilkunasto- czy kilkudziesięciokilometrowa przejażdżka może być doskonałą metodą terapeutyczną, sposobem na pobycie samemu ze sobą, spokojne przemyślenie różnych spraw. Dotleniony mózg  pozwala znaleźć rozwiązania problemów, na które normalnie byśmy nie wpadli.

Troska o środowisko naturalne

Rower to bez wątpienia ekologiczny środek transportu. W przeciwieństwie do innych popularnych środków transportu nie emituje spalin, gdyż jest poruszany siłą naszych własnych mięśni. Nie powoduje również hałasu, którego w naszych miastach i tak jest zbyt dużo. Jadąc z kolei nim do lasu nie płoszymy zwierząt. Przesiadając się na dwa kółka, możemy więc w znacznym stopniu przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

Oszczędność pieniędzy i czasu

Jazda rowerem jest zdecydowanie tańsza niż samochodem i komunikacją miejską. Główny koszt ponosimy zakupując wybrany model lub w przypadku rowerów miejskich, wykupując do nich dostęp.  Nie musimy od razu rezygnować z posiadania samochodu. Jeśli jednak ograniczymy jazdę nim, okaże się, że na paliwie, naprawach, ubezpieczeniu, mandatach czy biletach parkingowych w skali roku możemy zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Korzystając z roweru nawet w największym mieście nie stoimy w korkach, nie jesteśmy uzależnieni od rozkładu jazdy autobusów. Kiedy nam pasuje wsiadamy na rower i w swoim tempie pokonujemy zaplanowaną trasę. W dodatku nie musimy nerwowo szukać miejsca parkingowego. Rower zdecydowanie ułatwia poruszanie się po zatłoczonych miastach, w których w ostatnich latach buduje się coraz więcej ścieżek rowerowych.

Sport dostępny dla niemal wszystkich grup wiekowych

Jazda na rowerze w podeszłym wieku niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pomaga w likwidacji skutków siedzącego trybu życia, np. zesztywnieniem lub bólem mięśni i stawów. W niektórych przypadkach jest wręcz zalecana jako element profilaktyki i rehabilitacji. Wskazana jest dla osób ze zwyrodnieniami, nadwagą, podwyższonym cholesterolem czy bólem stawów kończyn dolnych. Starsza osoba może trasę pokonywać w spokojnym tempie, ciesząc się świeżym powietrzem, poczuciem wolności i niezależności. Wiele radości seniorowi sprawią również wspólne wycieczki ze znajomymi, wnukami czy też innymi członkami rodziny.

Jazda na rowerze ma wiele zalet. Przynosi same korzyści dla duszy, ciała i środowiska, nic więc dziwnego, że jest tak lubiana wśród wszystkich grup wiekowym. Aktywność rowerowa polecana jest praktycznie każdemu, a wiosna do doskonały czas, by wystawić rowery z piwnic i garażu.