Wielu nas zastanawia się nad fenomenem tego święta. Dla jednych Halloween to okazja do świetnej zabawy w mrocznym klimacie, przebieranek, przyozdabiania naszych domów w czaszki, szkielety czy dynie i wypełnionymi po brzegi, półkami w marketach. Dla innych zaś czas zadumy w oczekiwaniu na odwiedziny duchów zmarłych naszych bliskich. Poniżej przybliżę wam trochę historii o tym święcie.
Trochę historii – tylko skąd właściwie się wzięło?
Halloween to popularne święto obchodzone w krajach anglosaskich, ale także coraz bardziej rozpowszechnione w innych częściach świata, w tym w Polsce. Data obchodów Halloween przypada na 31 października każdego roku. Historia tego święta sięga tysięcy lat i jest związana z celtyckim świętem Samhain, obchodzonym na przełomie października i listopada. Samhain obchodzono jako czas przejścia między sezonami, kiedy granice między światem żywych a umarłych uważano za szczególnie cienkie. W dzisiejszych czasach w duchy nawiedzające domy raczej nikt nie wierzy, ale tradycja i związane z obchodem święta Halloween i zwyczaje przetrwały do dziś. Większość z nas traktuje je bardziej jako zabawę niż mrożące krew w żyłach rytuały, które będą chronić nas przed nieproszonymi gośćmi z zaświatów.
Jak obchodzimy Halloween
Halloween w Polsce jest coraz bardziej popularne, zwłaszcza jest uwielbianie przez dzieci. Jedną z głównych atrakcji tego święta w Ameryce jest przebieranie się w straszne, dziwaczne kostiumy, wydrapywanie dyni i umieszczanie w nich świec dla dodania mrocznego klimatu. Dorośli, jak i dzieci przebierają się za wampiry, upiory, duchy, czarownice, mroczne postaci z filmów czy komiksów, które kojarzą im się z czymś strasznym. Jedną z najpopularniejszych tradycji, która dotyczy Halloween, jest zbieranie cukierków. Zazwyczaj dzieci w przebraniach chodzą od domu do domu i pukając do drzwi, mówią „cukierek albo psikus”.
Dekoracje
Wiele osób dekoruje w tym czasie swoje domy, ogrody strasznymi ozdobami, które nadają świętu upiorny klimat. Najczęściej kupowane są sztuczne pajęczyny, duchy, trupie czaszki oraz dynie. Wydrapywanie twarzy na dyniach, wycinanie w nich straszliwych wzorów (tzw. lampiony halloweenowe), oraz umieszczanie w jej środku świecy to tradycja pochodząca od legendy o Jacku O’Lanternie, który był znany jako dusza uwikłana między światami. To idealny motyw w pomarańczowym kolorze, który idealnie wpisuje się w klimat Halloween.
Trick or treat
„Cukierek albo psikus” to najbardziej rozpoznawalne hasło kojarzone z obchodami Halloween. Przede wszystkim w Ameryce dzieci wykrzykują je podczas zabawy polegającej na chodzeniu od drzwi do drzwi w kostiumach i proszeniu o słodycze. Gdy drzwi mieszkania się otwierają, dzieci krzyczą „cukierek albo psikus” i otrzymują od gospodarzy domu słodycze i smakołyki. To tradycja, która mówi, że w czasie Halloween duch i zmarli wracają na ziemię, a słodycze mają odstraszać złe duchy, a jednocześnie zbierać cukierki od znajomych i sąsiadów. Trzeba zaznaczyć, że słowo ” psikus” to nieszkodliwy żart, którym dzieci posługują się, jeśli nie otrzymają słodyczy w duchu zabawy halloweenowej, jak np. przewrócenie donicy czy zostawienie wydmuszek po jajkach pod drzwiami sąsiada. Jednak z uwagi na charakter tej zabawy, dzieci jednak spotykają się z sympatią domowników i wracają do domu z wypełnionym po brzegi koszyczkiem smakołyków.
Symbole i motywy nadające mroczny klimat
· Cmentarze i groby – motyw cmentarza, z krzyżami, grobami, fragmentami kości czy duchami to częsty element dekoracji.
· Krew i potwory często używane w dekoracjach i makijażach jako nierozłączny element upiornego stroju.
· Duchy i upiory.
· Horrory — to czas, kiedy ludzie lubią pogrążyć się w mrocznym klimacie i oglądać filmy grozy.
· Straszne przekąski – to czas kreatywnych zabaw w kuchni, gdzie można puścić wodze fantazji i zrobić upiorne menu z tej okazji min: paluchy wiedźmy, ciasteczka halloweenowe, parówki mumie i wiele innych inspiracji które znajdziecie tu: https://www.garneczki.pl/blog/pomysly-na-przekaski-na-halloween/ oraz tu https://fajnegotowanie.pl/przepisy/tagi/przekaski-na-halloween/ .
Dlaczego my obchodzimy Halloween?
Dla wielu z nas to czas na super zabawę, kreatywność i wspólne spędzenie czasu zarówno na samych przygotowaniach, jak i delektowaniu się strasznym klimatem. Kto z nas od czasu do czasu nie lubi się bać, kiedy dreszczyk adrenaliny jest na wagę złota.
Dzieci są pełne emocji, ciekawości i dla nich to frajda z małą nutką grozy w tle. Halloween to kreatywne święto, dające ludziom możliwość wyrażania swojej wyobraźni, poczucia humoru i wspólnego spędzania czasu z najbliższymi.
Niektórzy krytykują celebrację tego dnia i uważają je za komercyjne i ściągnięte z innych zakątków świata, mówiąc, że dla nas nie ma głębszego znaczenia kulturowego. Ale czy musi je mieć?
Nie ma potrzeby doszukiwania się tej celebracji złych intencji, nie masz ochoty brać w tym udziału, iść na imprezę w przebraniu – nikt cię do tego nie zmusza i na odwrót. Jeśli chcesz i czujesz, że to dla ciebie OK – baw się, inspiruj innych i bądź spokojny, że zabawa Halloweenowa nie zakłóci spokoju i przeżywania Dnia Wszystkich Świętych.
Jedno nie wyklucza drugiego, a może być dobrym pretekstem do rozmów z naszymi dziećmi, bliskim na temat śmierci i jednocześnie oswajania ich z lękiem.
A jak jest u Was? Obchodzicie Halloween czy jesteście przeciwnikami, a może jest to Wam zupełnie obojętne?
Ściskam Anka
Źródła:
https://www.urwis.pl/blog/halloween-historia-tradycje-ciekawostki
https://kukbuk.pl/artykuly/po-co-nam-halloween/
Więcej o kulturze znajdziecie tutaj.