Kilka wzgórków mchem porosłych
Zburzonych pomników szczątki
Nad niemi, kilka drzew wzniosłych –
To wszystko człeka pamiątki.
Jego marzeń ideały,
Sny – co prędko się prześniły,
Róże – które kwitnąć miały
A zwiędły w łonie mogiły…
Gustaw Zieliński
To co się wydarzyło we wsi Pień przyprawia o dreszcz niejednego, a wszystko to za sprawą archeologów i ich odkryć.
Niedaleko Bydgoszczy w gminie Dąbrowa Chełmińska, na historycznej Ziemi Chełmińskiej mieści się mała wieś o nazwie Pień. Liczy ona około 60 mieszkańców. Jest rozlokowana w obrębie Fordońskiego przełomu Wisły. Tereny te są bardzo zróżnicowane, przecinają je liczne rynny i parowy. Niewątpliwie jest to miejsce bardzo urokliwe z historią w tle. Ze wzgórza widać zarys bydgoskiej dzielnicy Stary Fordon, w której jest słynna Góra Czarownic. W XVII i XVIII wieku przeprowadzono tam 73 rozprawy o czary. Do dziś można znaleźć protokoły dotyczące tych wydarzeń. Kobiety były poddawane strasznym torturom, w wyniku których często umierały, lub były palone na stosie. Z drugiej strony wzgórza, leży miejscowość Gzin, w którym odkryto osadę obronną z czasów kultury łużyckiej z okresu 500-300 lat p.n.e. W obrębie dawnego majdanu odkryto 61 jam. Ich głębokość sięgała od 3 do 5 m. Znaleziono w nich szczątki ludzkie. Wykopaliska te jednoznacznie świadczą o tym, że uprawiano w tym miejscu kanibalizm kultowy. Dawniej okolice te zamieszkiwała ludność polska, niemiecka, a także co wiadomo z przekazów pisanych mieszanka etniczna. Ludność z Niderlandów, zwana Olędrami (mennonici). Do dziś zachowały się po nich chaty i stare sady. Jednak przejdźmy do samej wsi Pień. To co się tu wydarzyło przyprawia o dreszcz niejednego, a wszystko to za sprawą archeologów i ich odkryć.
Cmentarzysko w Pniu
Prace archeologiczne w tej niewielkiej wsi rozpoczęły się całkiem przypadkowo w 2005 roku. Ekipa Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu badała pozostałość po wczesnośredniowiecznym grodzie oraz po XV-wiecznym dworze krzyżackiego prokuratora. Znalezione wówczas „na górce” pod lasem kości skłoniły badaczy do złożenia wykopu sondażowo-weryfikacyjnego, którego celem było rozpoczęcie prac ratowniczych, które trwały do 2009 r. Bywało bowiem, że koparka w wyrobisku trafiała na wypadające ze żwirem kości ludzkie, a czasami też w wyniku orki natrafiano na ludzkie szczątki. Mieszkańcy jednak myśleli, że to ludzkie szczątki z czasów II wojny światowej. Prawda okazała się inna. Archeolodzy odkryli tutaj prawdziwe cmentarzysko, a nawet dwa. Wczesnośredniowieczne i nowożytne w tym samym miejscu. Już wtedy odkryto niezwykły grób komorowy mężczyzny w wieku 30-50 lat, który był najprawdopodobniej wojownikiem. Wnioskowano to po uszkodzeniach w ciele mężczyzny i zaburzeniach układu anatomicznego, które można wiązać z uszkodzeniami doznanymi w walce. Ślady są widoczne na czaszce, pasie barkowym, w lewym przedramieniu i stopach. Przy okazji trzeba wyjaśnić, że wczesnośredniowieczne groby komorowe były kopane dla elit i kojarzone ze Skandynawami (Wikingami). Grób mężczyzny był bogato wyposażony.
Zawierał m.in. zdobiony srebrem żelazny toporek, misę z brązu i drewniane wiaderko, okute żelaznymi taśmami. Ten rodzaj pochówku w tych okolicach ma charakter ponadregionalny. Charakterystyczne dla niego jest drewniana komora złożona ze ścian, dachu, podłogi. W kolejnych latach zdołano odsłonić znaczące i bardzo interesujące odkrycia w wymiarze archeologicznym. Przebadano 68 grobów. W tym 11 wczesnośredniowiecznych grobów komorowych, datowanych od II połowy X do I połowy XI wieku, pochówek konia oraz 57 grobów nowożytnych, datowanych na XVII wiek.
Na uwagę zasługuje wczesnośredniowieczny grób dziecka (dziewczynki) w wieku około 2 lat. Pochowano ją w luksusie. Znaleziono jedwabne tkaniny, pasek z nicią w metalowym oplocie w kolorze złota, zakończony okuciami i dwoma dzwoneczkami z pozłacanego mosiądzu.
Odkryto również grób, w którym pochowany został koń. Naukowcy domniemają, że został złożony w ofierze. Wykrwawił się po przecięciu tętnicy szyjnej. Był zdrowym, kilkuletnim zwierzęciem. Został pogrzebany z nienaturalnie wygiętą głową i spętanymi kopytami. W tamtych czasach wierzono bowiem, że konie są przewoźnikami dusz między życiem a śmiercią.
Odkrycia w 2022 roku
W 2022 r. archeologowie ponownie przystąpili do prac. To, co tam odkryli, budzi sensację, dreszcze u miejscowych i powszechne zainteresowanie, nawet na skalę światową. Tym bardziej, że prace niejako odbywają się po omacku, a odkrycie coraz to nowych grobów często też stanowi zagadkę dla naukowców. Nie znaleziono bowiem żadnych informacji o cmentarzysku. Nie ma żadnych źródeł pisanych, przekazów ustnych ani map, kapliczki, cokolwiek, żadnej wzmianki, dlatego odkrycia stanowią często zaskoczenie i niejednokrotnie są smaczkiem dla archeologów. Takie sytuacje mogły zaistnieć, gdy trzeba było pogrzebać osoby wykluczone ze społeczności za życia i po śmierci. Lokowano je poza siedliskami ludzkimi, poza murami miejskimi, na rozstaju dróg, na pastwiskach. Stąd też, jak twierdzi profesor Poliński, cmentarzysko w Pniu wskazuje na taką sytuację z uwagi na dużą ilość grobów atypowych, ze śladami dziwnych praktyk wskazujących na strach ludzki wobec danej osoby zmarłej. Taki cmentarz odrzuconych.
Ale przejdźmy do rzeczy. 30 sierpnia 2022 roku zespół badawczy pod kierownictwem prof. UMK dr hab. Dariusza Polińskiego odkrył siedemnastowieczny grób młodej kobiety w wieku od 17-21 lat z sierpem na szyi i trójkątną kłódką na palcu lewej stopy. Jak tłumaczą naukowcy do tej pory nie spotkali się z tym, żeby sierp i kłódka znajdowały się jednocześnie w tym samym grobie. Wszystko wskazuje na to, że najpierw pochowana była z kłódką na palcu. Później grób otwarto i dołożono sierp.
Wyjaśnienia wymaga kłódka. Czemu ją umieszczano. Otóż kłódka pod stopą symbolizuje zamknięcie etapu życia i zabezpieczenie żyjących przed powrotem zmarłego. Sierp natomiast miał uniemożliwić wstanie z grobu, miał skaleczyć, zaszkodzić. Takie praktyki biorą się z wierzeń ludowych i są określane jako antywampiryczne. Jednak w przypadku tej dziewczyny i innych pochówków nie do końca się zgadza, gdyż jak twierdzi profesor dr hab. Dariusz Poliński pojęcie wampira pojawiło się historycznie później niż datuje się pochówki w Pniu.
Ponadto nasza „wampirka” miała zabarwione na zielono podniebienie. Badania składu pierwiastkowego na podniebieniu wykazały śladowe ilości złota, nadmanganianu potasu i miedzi. Domniemywa się, że dziewczyna mogła być leczona zawiesiną złota, która w XVII wieku uznawana była za panaceum na wszystko. Najprawdopodobniej chorowała na histiocytozę z komórek Langerhansa (LCH). Jest to rzadki klonalny rozrost komórek, który charakteryzuje się nadmiernym rozrostem histiocytów. To rodzaj nowotworu, który dotyka ludzi młodych i dający wieloletnie objawy, takie jak utrata masy ciała, osłabienie, uporczywe, intensywne gorączki, zlewne, nocne poty, napady padaczkowe, ubytki kostne, które były widoczne w kośćcu dziewczyny. Może to spowodowało, że młoda kobieta była odbierana przez społeczność jako „groźna” i „odmienna”, a jej zachowanie mogło być odbierane jako opętanie.
Pochodziła najprawdopodobniej z rodziny o wysokim statusie społecznym. Na głowie miała nakrycie, prawdopodobnie czepek z drogiego jedwabiu, z nicią z oplotem w kolorze złota. Archeolodzy zwracają uwagę na jeszcze jeden szczegół. Lewa ręka dziewczyny nie była ułożona wzdłuż ciała, ale odchylona w lewą stronę. Stanowi to zagadkę, która spędza sen z powiek naukowców.
Ze szkieletu „wampirki” pobrano próbkę do badań DNA. Raport z analizy materiału genetycznego laboratorium w Uppsali ma dać odpowiedź na nurtujące pytania. Jeśli uda się wygenerować DNA komórkowe, można będzie poznać odcień skóry, kolor włosów, barwę oczu, informacje o chorobach genetycznych.
Pojawiła się też szansa na rekonstrukcję wizerunku dziewczyny. Na podstawie tomografii komputerowej i modelu wykonanego techniką fotogrametryczną uzyskano model czaszki dziewczyny, wiernie odwzorowany, który został wydrukowany w technice 3D, jako model żywiczny. Badania genetyczne, które potwierdzą wspomniane wcześniej cechy dziewczyny pomogą w całkowitej rekonstrukcji.
Dalsze odkrycia
1,5 metra od grobu „wampirki” archeolodzy dokonali makabrycznego odkrycia. Pierwszego dnia w warstwie ornej znaleziono znaną nam trójkątną kłódkę. W następnych dniach odkryto grób dziecka , które miało od 5-7 lat. Zostało pochowane twarzą do ziemi. Według ówczesnych wierzeń taki pochówek miał sprawić, że dziecko będzie „wgryzać się w ziemię” i nie szkodzić żyjącym. Po jakimś czasie grób został odkopany i większość szczątków dziecka wydobyto i zbezczeszczono. Zostały kości podudzia, a pod piętą kłódka. Znane są przypadki tego typu praktyk, wykopywania kości zmarłych. Dotyczyło to głównie zmarłych podejrzewanych o czary, magiczne praktyki lub opętanie i siły nadprzyrodzone. Chodziło o to, aby sprawdzić czy pogrzebani pozostają na swoim miejscu i nie będą nawiedzać żywych. Niedaleko grobu dziecka zlokalizowano jamę, w której były szczątki trójki dzieci. Znaleziono tam fragment szczęki zabarwionej na zielono. Podobnie jak w przypadku młodej dziewczyno, której grób wykopano wcześniej. Jednak tutaj naukowcy rozważają, że zielony kolor mógł być wynikiem obecności miedzianej monety. Nie wiadomo, czy odkryty fragment szczęki należał do dziecka pochowanego twarzą do ziemi i czy łączyły go więzi z innymi dziećmi pochowanymi tutaj. Jest to na razie przedmiotem analiz.
Wskazuje się również, że sposób pochówku jest nietypowy. Dzieci były inaczej traktowane w okresie nowożytnym. Grzebano je w innych miejscach, a niekiedy dzieciom nieochrzczonym rozbijano główki. Pochówek dziecka twarzą do ziemi wskazuje na to, że dziecko to było uznawane za osobę niebezpieczną.
Ciekawostkę stanowi jeden z grobów zlokalizowany w trudno dostępnym miejscu. W północnej części cmentarza, gdzie występuje zbita i twarda struktura, która zawiera dużą ilość kamieni w wykopanej jamie pochowano ciężarną kobietę w wieku od 20-30 lat. Była w 20-25 tygodniu ciąży. Zachował się szkielet dziecka, co jest ewenementem, gdyż kości płodu są niezwykle delikatne. Nasuwa się pytanie dlaczego pochowano ją w tak trudnym miejscu, czy było to w jakiś sposób celowe? Jest jeszcze jedna zagadka. Obok wykopano drugą jamę o podobnej głębokości, ale była ona pusta.
W 2007 roku natrafiano na jeszcze jeden nietypowy grób. Był w nim pochowany młody mężczyzna i dziecko w wieku około 2 lat. Dziecko leżało na podudziach mężczyzny, z wyprostowanymi rękoma rozkrzyżowanymi na boki oraz lekko zgiętymi nogami. Lewa część twarzy była oparta o duży kamień, a mniejsze kamienie były położone na stawy kolanowe dziecka. Kamienie ułożono też między udami mężczyzny. Stanowi to też pewną zagwozdkę dla naukowców. Po pierwsze ułożenie dziecka w taki sposób jakby było ukrzyżowane, po drugie dzieci zazwyczaj były chowane z kobietami, a nie z mężczyznami. Pochówek mężczyzny i dziecka wskazuje na to, że byli chowani jednocześnie, gdyż nie ma śladów późniejszej ingerencji. Ponadto stopy mężczyzny miały pozycję anatomiczną, nienaruszoną. Kości stopy są bardzo delikatne i gdyby zaistniała sytuacja, w której rozkopywano by grób i dokładano ciało dziecka to uszkodzono by kości stopy, a tu układ kości był na swoim miejscu.
W innym grobie pochowano staruszkę z „kamiennym” kołnierzem wokół szyi.
A u dwójki dzieci i jednej nastoletniej osoby znaleziono monety w ustach.
Profesor Poliński zaznaczył, że podczas badań archeologicznych w terenie, po eksploracji danego wykopu, na jego ścianach tzw. profilach widać kontynuację odsłanianych obiektów (grobów), czyli wiadomo, w którym kierunku trzeba kopać.
Dlaczego brak informacji o cmentarzach w Pniu?
Jest wiele przypuszczeń, że na cmentarzu pochowani są mennonici. W XVII wieku nie mogli oni zakładać własnych cmentarzy wyznaniowych i byli chowani na cmentarzach chrześcijańskich. Można też domniemywać, że w Pniu są pochowane osoby, które były wykluczone ze społeczeństwa, a ich śmierć wywoływała strach. Obawiano się zła, negatywnych zjawisk ze strony umarłych, stąd też uzasadnione mogły być stosowane wobec nich praktyki, które miały za zadanie powstrzymać duchy od wstania z grobu i zabezpieczać żyjących przed ich negatywnym działaniem. Nie stwierdzono bowiem na podstawie odkrytych kości żadnych deformacji czy jakiś istotnych schorzeń. Znalezione jednak przy zmarłych przedmioty wskazują na to, że był to cmentarz osób odrzuconych.
Co dalej?
Naukowcy odkryli w Pniu około 100 nowożytnych grobów. Trudno powiedzieć czy to wszystkie. W planach jest jeszcze rozpoczęcie wykopów na wschód i północny wschód od odnalezionych dotąd grobów. Stosowane obecnie metody nieinwazyjne to magnetyczna i georadar, które pozwalają określić nawet zasięgi jam grobowych.
Znaleziskiem zainteresowali się również naukowcy z różnych stron świata. Pomoc zadeklarował Wydział Genetyki Harvarda i Starożytne DNA Scilifelab- Uppsala UNiversitet, a także naukowcy z uniwersytetu Środkowoeuroejskiego w Budapeszcie, Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. W najbliższym czasie na uniwersytecie w Nowym Meksyku zostaną przeprowadzane badania izotopów stabilnych na podstawie próbek szkieletów. Planowane są badania DNA, które mają ustalić, kto jest tu pochowany, dlaczego tych ludzi tak chowano i jakie choroby ich dotykały. Badania też mogą być pomocne w uzupełnieniu wiadomości na temat grobów komorowych, czyli wczesnośredniowiecznych w Europie oraz obrządków pogrzebowych w XVII wieku. Na tę chwilę naukowcy czekają na wyniki badań datowania radiowęglowego C14 i DNA. Opracowywane są materiały do publikacji naukowej, w której ma się znaleźć wszechstronna analiza grobu „wampirki”.
Co o wykopaliskach sądzą miejscowi?
Starsze pokolenie uważa, że zmarłych powinno się zostawić w spokoju. Nie powinno się rozkopywać grobów, a w szczególności grobów uznanych za wampirze. Takie rozkopywanie może sprowadzić klątwę na wieś. Niektórzy mieszkańcy wspominają, że trzeba było omijać drogę przy górce i wybierać inną drogę, gdyż konie często stawały dęba i nie chciały jechać dalej.
Do nietypowej sytuacji doszło podczas Biwaku Odkrywcy zorganizowanego przez dyrektorkę Gminnego Ośrodka Kultury w Dąbrowie Chełmińskiej dla dzieci z okolicznych wsi. Jednym z punktów programu była właśnie wizyta na wzgórzu. Archeolodzy przygotowali dla dzieci niespodziankę w postaci usypanych stanowisk, w których pochowali różne przedmioty. Dzieci były zachwycone. Kiedy nadszedł czas odjazdu autokar nie mógł ruszyć. Najdziwniejsze było to, że nie można było znaleźć żadnej usterki. Po kilku godzinach spokojnie ruszył, jakby nic się nie stało.
Chcąc nie chcąc wieś Pień za sprawą odkryć zyskała rozgłos. Coraz częściej zaglądają tu turyści, nie tylko z Polski. Na ostatnich dożynkach pojawił się sierp i kłódka. A do kupienia były słomiane czarownice. Właściciele okolicznych gospodarstw agroturystycznych zacierają ręce. Dzięki „wampirce” mają klientów, którzy pukają do drzwi. Właściciele, aby było tematycznie wręczają gościom broszury z informacjami o wykopaliskach i klucz z brelokiem w kształcie trójkątnej kłódki.
Prace archeologiczne w Pniu zostaną z pewnością wznowione. Na razie trzeba poczekać na wyniki analiz. Odkrycia, których dokonali tu archeolodzy są z pewnością interesujące z punktu widzenia naukowego. Z drugiej strony pewne wydarzenia, które związane są z tym miejscem, a które uznajemy za dziwne, niewyjaśnione, chociażby niesprawny i nagle sprawny autokar, czy lęk koni budzi pewien respekt i strach. Może pochowane tu osoby nieprzypadkowo zostały unieruchomione przez przedmioty antywampiryczne, bądź pochowane w nienaturalny sposób. Daje to do myślenia.
Osobiście trawi mnie ciekawość i czekam na wyniki badań, ale gdybym była mieszkanką wsi Pień miałabym mieszane uczucia i nie wiem, czy bym nie przyznała racji okolicznym mieszkańcom, że takich grobów nie należało rozkopywać. Jednak nauka i wiedza są silniejsze.
Z czystej jednak ciekawości w pewien weekend odwiedzę rozsławioną wioskę „wampirki”, choćby z racji tego, że mieszkam niedaleko od tego miejsca, w Bydgoszczy.
Więcej o kulturze znajdziecie tutaj.
Jest taka książka: Ginące Miejsca kujawsko-pomorskie – Michał Jankowski. Odbyłem kilka wycieczek do miejsc tam opisywanych. Szału nie było ale zawsze podróż (lubię to) i coś nowego.
Wybrałbym się do wsi Pień ale nie wiem czy coś tam znajdę bo w tekście brak zdjęć.
Trzeba pewnie pojechać, żeby się przekonać ale nie mam przewodnika 🙁
Andrzej