Pamiętam to do dziś, kiedy mój ojciec wrócił tamtego dnia do domu, moja matka już wcześniej mi powiedziała, że wyjeżdżamy. Rozpętałam awanturę, ale bez skutku, on był przeszczęśliwy. Znalazł dobrą pracę, myślał, że złapał Pana Boga za nogi, a ja pamiętam jak bardzo, bardzo było mi ciężko. Miałam starszą od siebie siostrę i 6 lat młodszego brata. Ja, ani moja siostra nie cieszyłyśmy się z tego, że musimy wyjechać. Awantury i groźby spowodowały, że miesiąc później, siedziałyśmy w samochodzie i jechaliśmy z nimi, do podobno nowego lepszego życia.
Bardzo było mi ciężko rozstać się z moją rodziną, dziadkami, przyjaciółmi, nie mogłam uwierzyć w to, że już nigdy nie wrócę do swojej ulubionej szkoły. Nie spotkam pani Marii, która była moją wychowawczynią. Cały mój świat legł w gruzach, bo miałam wrażenie, że liczą się tylko pieniądze i to idealne życie, o które trzeba walczyć. Problem był jeden, tak naprawdę ja nie wiedziałam o co walczyłam. Miałam wrażenie, że mój ojciec wysłał mnie na front i każe się bić, ale ja znałam tylko życie z tej małej miejscowości z południowej Polski, więc ja nie chciałam się bić, miałam wszystko.
Pierwsze dni w szkole, masakra, nie rozumiałam nic. Język niemiecki to nigdy nie był mój ulubiony przedmiot, a nie mówiąc już o tym, że dzieci nie były przyjazne, a wręcz były antypolskie. Długo mierzyłam się z tym, żeby w ogóle móc wyjść i powiedzieć cokolwiek. Jak chciałam się przedstawić to uczyłam się tego kilka godzin w domu. Jakie to okrutne, jakie to okropne kazać dziecku wyjeżdżać do świata, w którym nawet nie umie się przedstawić. Nienawidziłam mojego ojca jeszcze bardziej za to, co mi robił.
Po kilku tygodniach zaczynałam się coraz lepiej dogadywać, ale nauka leżała. Samotność dobijała, moja siostra jakoś szybciej się zaaklimatyzowała, szybciej zaczęła mówić po niemiecku. Mój brat był mały, więc miałam wrażenie, że przychodzi codziennie z przedszkola i wie coraz więcej, umie coraz więcej. Ja miałam wrażenie, że jestem jakimś głupkiem, przecież te słowa, ten język był wszędzie, a ja dalej miałam problem, żeby się wysławiać.
Po kilku miesiącach okazało się, że mam coraz większe problemy z nauką, korepetycje to raczej ostatnia rzecz o jakiej się tam mówi i jaką się tam chce robić, a w tamtych czasach to raczej internet i korepetycje online nie były na bieżąco. Po roku było jeszcze gorzej. Przetrwałam jakoś do szesnastego roku życia, chociaż to trwanie wiele kosztowało, codzienne rozmowy z nauczycielami. Śmieszne było to, że moja siostra chodziła jako tłumacz dla moich rodziców, co było w ogóle kuriozalne, bo to oni chcieli wyjechać, a sami nie potrafili się dogadać w tym fantastycznym kraju.
Wszyscy się zaaklimatyzowali, o ile moja matka marzyła o byciu sprzątaczką, a ojciec kierowcą. Jeśli tak, to wszyscy byli szczęśliwi, nawet kiedyś w jakiejś awanturze zapytałam mojego ojca o co chodziło z tym życiem na poziomie, bo jakoś nie widzę, żebyśmy żyli na poziomie. Wiem, że go to bolało, ale ja chciałam, żeby ich to bolało, bo mnie bolało to tak samo mocno.
Po szesnastych urodzinach, a że przypadają na początku lipca, wyjechałam do dziadków, do Polski na dwa miesiące świętego spokoju. Daleko od porąbanych rodziców i jeszcze bardziej porąbanego świata. Widziałam jak moi rówieśnicy się cieszą, bawią, spotykają, jak nie muszą się uczyć mówić, żeby wyjść do ludzi, po prostu wychodzą i mówią. Mają inne problemy, ale czy to ważne.
Kiedy wróciłam po wakacjach, chciałam, żeby moi rodzice pozwolili mi wrócić do Polski, do dziadków, ale od razu usłyszałam, że nie ma mowy, że jeszcze 2 lata i mogę o sobie decydować. Urządziłam im piekło, picie, palenie, ucieczki z domu, problemy z prawem. Mogłabym Wam tu wymieniać jeszcze niezliczoną ilość przestępstw, wykroczeń, które popełniłam. Zatrułam im życie.
Kiedy skończyłam 18 lat, miałam wrażenie, że to oni bardziej się modlili o to, żebym podjęła decyzję, że jednak wracam do Polski. Wróciłam, tylko, że to już nie była ta Polska, do której chciałam wracać. Nie było już moich starych przyjaciół, moi dziadkowie byli starsi, a ja nie mogłam się odnaleźć, ani tam, ani u nich. Nienawidziłam swojego ojca jeszcze bardziej za to, że zabrał mi miejsce do życia, bo ja nie wiedziałam, gdzie chcę żyć. Wydawało mi się, że tam jest źle, ale wróciłam do Polski i również nie było mi łatwo.
Myślałam, że się uduszę.
Długo zajęło mi zbieranie się do kupy, bo aż 7 lat. Dopiero po skończeniu studiów w Polsce zrozumiałam, że nie można tak żyć. Z jednej strony ciągle w drodze, ciągle u dziadków niezadowolona z tego, że są tacy, a nie inni. U rodziców niezadowolona z tego, że muszę tam być i patrzeć na to, co ich otacza. Na to, przed czym ja tak bardzo chciałam uciekać. Długo mi zajęło opanowywanie swoich lęków, stresów, depresji i momentów agresji.
Dziś może jest łatwiej, ale dalej nie czuję się w domu dobrze i nie wiem, gdzie ten dom jest i bardzo chciałabym gdzieś go poczuć albo chociaż zrozumieć dlaczego tak się dzieje, że gniecie mnie to moje życie. Dlatego, kiedy chcecie zabrać swoje dzieci za granicę, zapytajcie, czy tego naprawdę chcą, zastanówcie się, czy chcecie dać im lepsze życie, bo może już są w tym lepszym życiu, a może to, które im zgotujecie będzie trudniejsze i gorsze niż wam się wydaje. Zastanówcie się, czego chcecie, bo może pewnego dnia nienawiść waszych dzieci będzie większa niż wam się będzie mogło wydawać. Ja nie mam kontaktu z ojcem, rozmawiamy tylko w święta i czasem jak już kiedyś życie nas rzuci obok siebie. Dalej go nienawidzę i pewnie całe życie będę nienawidzić, bo nie jestem w stanie przez moment poczuć się szczęśliwa i to jest wina tylko i wyłącznie jego.
Paulina Oleśkiewicz — kobieta nieszablonowa, szukająca swojej drogi i samej siebie. Zakładała firmy i je traciła, otarła się o wojsko, pracowała na budowie, cały czas największą przyjemność sprawiało jej słuchanie ludzi. I tak dotarła do miejsca, w którym jest teraz — realizuje się w life coachingu, ale nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Z powodzeniem pisze i nadal szuka. Przedstawione historie są historiami ludzi, z którymi w swojej pracy i życiu się spotkała.
Więcej o psychologii znajdziecie tutaj.